WSPÓŁPRACUJEMY Z:

IZODOM2000

GWC | Płyty Fundamentowe

Grunt - ile może nam dać?

gwc pod płytą fundamentową vega-system

Gruntowy Wymiennik Ciepła czyli co możemy zabrać z ziemi? Zupełnie za darmo. Okazuje się, że to co mamy pod nogami, już na głębokości około 1,40m ma bardzo stabilną temperaturę i potężne złoża energii. Czym jest coraz popularniejsze GWC? Najprościej mówiąc jest to system, który zabiera ziemi ciepło w zimie (lub chłód w lecie) i oddaje naszemu domowi.

Jak to działa? Najpopularniejsze wymienniki gruntowe to: rurowy, glikolowy oraz żwirowy. Nasza firma wykonuje dwa pierwsze typy czyli rurowy i glikolowy.

Pierwszy czyli Gruntowy Wymiennik Rurowy - wymiennik składa się z rury (fi 160mm do fi200mm) ułożonej na głębokości około 1,50m, biegnącej najczęściej wokół domu. Na początku wymiennika montujemy czerpnię przez którą będzie zasysane powietrze. Długość rury jest tak dobierana, aby powietrze w niej biegnące zdążyło się ogrzać (zima) lub schłodzić (lato), ale też nie może być zbyt długa, aby opory przepychanego powietrza nie były zbyt duże.

Ten typ gruntowego wymiennika ma tą wadę, że w pewnych okolicznościach może wykraplać się woda na ściankach rury. Dlatego najczęściej montuje się do tego systemu małą studzienkę spływową, wypełnioną żwirem. Spływająca tam wykroplona para wodna, na bieżąco jest wchłaniana przez grunt i w zasadzie problem przestaje istnieć. Warunek jest jeden: wody gruntowe nie mogą występować zbyt wysoko.

Drugi typ to Gruntowy Wymiennik Glikolowy (na zdjęciu) działa na innej zasadzie, choć osiąga podobne wyniki co rurowy. Zamiast rury w której biegnie powietrze, układa się rurę PE w której będzie krążyć niezamarzająca ciecz (najczęściej jest to glikol). Ten typ wymiennika, może być ułożony na glebie suchej jak i tam gdzie wody gruntowe występują już bardzo wysoko. Podczas gdy wymiennik rurowy ogrzewa/ochładza płynące powietrze, to w systemie opartym na glikolu odbywa się to na zasadzie pośredniej. To glikol przyjmuje temperaturę gruntu i już w domu oddaje pobraną energię przez odpowiedni wymiennik.

Co daje nam GWC? Stosuje się głównie w celach ochronnych dla wentylacji z odzyskiem ciepła, które w zimowe duże mrozy mogą przymarznąć zamykając wentylację budynku. Mając zamontowane przed centralą wentylacyjną gruntowy wymiennik ciepła, wiemy że powietrze docierające do centrali będzie miało temperaturę dodatnią nawet w duże mrozy. Zapobiega to zamarznięciu rekuperatora, minimalizuje ryzyko jego uszkodzenia ale co najważniejsze nie musimy się obawiać, że w pewnym momencie zatrzyma nam się wentylacja budynku.

Ale to nie wszystko. W budynkach energooszczędnych i pasywnych - które są doskonale izolowane od czynników zewnętrznych, latem GWC może zapewnić nam w domu przyjemny chłód. Działa to na zasadzie klimatyzacji - tyle że darmowej. W letnie upały zbicie temperatury w domu nawet o 3°C potrafi zapewnić bardzo komfortowe warunki. Warto jest po to sięgnąć, tym bardziej że koszt tej inwestycji nie jest wygórowany.