WSPÓŁPRACUJEMY Z:

IZODOM2000

GWC | Płyty Fundamentowe

Grunt - ile może nam dać?

gwc pod płytą fundamentową vega-system

Gruntowy Wymiennik Ciepła czyli co możemy zabrać z ziemi? Zupełnie za darmo. Okazuje się, że to co mamy pod nogami, już na głębokości około 1,40m ma bardzo stabilną temperaturę i potężne złoża energii. Czym jest coraz popularniejsze GWC? Najprościej mówiąc jest to system, który zabiera ziemi ciepło w zimie (lub chłód w lecie) i oddaje naszemu domowi.

Jak to działa? Najpopularniejsze wymienniki gruntowe to: rurowy, glikolowy oraz żwirowy. Nasza firma wykonuje dwa pierwsze typy czyli rurowy i glikolowy.

Pierwszy czyli Gruntowy Wymiennik Rurowy - wymiennik składa się z rury (fi 160mm do fi200mm) ułożonej na głębokości około 1,50m, biegnącej najczęściej wokół domu. Na początku wymiennika montujemy czerpnię przez którą będzie zasysane powietrze. Długość rury jest tak dobierana, aby powietrze w niej biegnące zdążyło się ogrzać (zima) lub schłodzić (lato), ale też nie może być zbyt długa, aby opory przepychanego powietrza nie były zbyt duże.

Ten typ gruntowego wymiennika ma tą wadę, że w pewnych okolicznościach może wykraplać się woda na ściankach rury. Dlatego najczęściej montuje się do tego systemu małą studzienkę spływową, wypełnioną żwirem. Spływająca tam wykroplona para wodna, na bieżąco jest wchłaniana przez grunt i w zasadzie problem przestaje istnieć. Warunek jest jeden: wody gruntowe nie mogą występować zbyt wysoko.

Czytaj więcej: Grunt - ile może nam dać?